Καλωσήλθατε στη νέα ιστοσελίδα

του 3ου Γυμνασίου Κορυδαλλού!

"Γεια σου Απρίλη, γεια σου Μάρτη και

πικρή Σαρακοστή [...]

Οδ. Ελύτης, Ερημονήσι /Τα ΡΩ του Έρωτα

Παράθυρο

στον κόσμο μας

Ωρολόγιο

Συχνές

Ερωτήσεις

Τα τελευταία μας νέα!

Τους τελευταίους τρείς μήνες, Ιανουάριος - Μάρτιος το σχολείο μας συμμετείχε στο Μεγάλο Εκπαιδευτικό Διαγωνισμό Ανακύκλωσης για μαθητές Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμων Σχολείων Αττικής που διοργάνωσε η εταιρία ΤΕΧΑΝ υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων & Αθλητισμού, που στόχο είχε την ευαισθητοποίηση και ενεργή συμμετοχή των νέων ανθρώπων και ειδικότερα των μαθητών, στην διαδικασία της ανακύκλωσης.

Ο διαγωνισμός διεξήχθη στα Πολυκέντρα Ανακύκλωσης της εταιρίας ΤΕΧΑΝ πού είναι εγκατεστημένα σε διάφορα σημεία 38 Δήμων Αττικής. Οι μαθητές ανακύκλωσαν πλαστικά, μεταλλικά και γυάλινα υλικά. Το σχολείο μας ανακύκλωσε 47.689 συσκευασίες. Κατέθεσε τα σχετικά κουπόνια σε εκδήλωση που έλαβε χώρα στο δημαρχείο Κορυδαλλού.  Τελικά,  έλαβε την 57η θέση σε σύνολο 613 σχολείων.

Mέλη της Ομάδας Ανακύκλωσης                                       Αγωνία για την καταμέτρηση!

με τον Δήμαρχο Κορυδαλλού κ. Χουρσαλά

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στους μικρούς μας αγωνιστές που με ζήλο, επιμονή και συνεργασία έφτασαν σε αυτό το αποτέλεσμα. Μπορεί να μην κέρδισαν κάποιο από τα πρώτα τρία βραβεία, αλλά η συμμετοχή τους ήταν αξιέπαινη γιατί βασιζόταν σε πραγματική προσπάθεια ανακύκλωσης και σε ευγενή άμιλλα. Ελπίζουμε, επίσης, να ευασθητοποιήθηκαν σε θέματα ανακύκλωσης και περιβάλλοντος για όλη τους τη ζωή, το οποίο ήταν και το τελικό ζητούμενο του όλου εγχειρήματος.

Τέλος, να σημειώσουμε ότι η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας ανακυκλώνει τα δύο τελευταία χρόνια συστηματικά και όχι μόνο με αφορμή το διαγωνισμό και φυσικά θα συνεχίσει και στα μέλλον. Επίσης, συμμετέχει σε διάφορες δράσεις περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης.

Φέτος, οι μαθητές επισκέφθηκαν το Μητροπολιτικό Πάρκο «Αντώνης Τρίτσης» για να αποκτήσουν γνώσεις για τα μητροπολιτικά πάρκα και το ρόλο τους στην αστική αειφόρο ανάπτυξη, να αναπτύξουν δεξιότητες και να διαμορφώσουν αξίες, στάσεις και συμπεριφορές που θα τους καταστήσουν ενεργούς πολίτες, ικανούς να προσεγγίζουν θέματα που αφορούν στην προστασία και την διαχείριση αστικών χώρων πρασίνου και την οικοδόμηση μιας κοινωνίας που να βασίζεται στις αρχές της αειφορίας.

Μοιραζόμαστε μαζί σας μερικές φωτογραφίες από την Δράση, εάν τις επιλέξετε θα τις δείτε σε μεγέθυνση :-)

«Η γιαγιά έλεγε ότι όταν βρίσκεις κάτι που αξίζει, το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να το μοιράζεσαι με τους άλλους.

Έτσι, το καλό εξαπλώνεται και δεν ξέρεις πού μπορεί να φτάσει. Και αυτό είναι σωστό»

Φόρεστ Κάρτερ, "Η εκπαίδευση του μικρού δέντρου"