Χαιρετισμός Δ/ντη

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, αγαπητές μαθήτριες, αγαπητοί μαθητές,

Είμαι ιδιαίτερα ευτυχής γιατί έχω την τιμή να είμαι ο νέος Διευθυντής του 3ου Γυμνασίου Κορυδαλλού.

Αισθάνομαι χαρά και ανυπομονησία που θα σας συναντήσω με το ξεκίνημα της νέας σχολικής χρονιάς.

Το 3ο Γυμνάσιο Κορυδαλλού, μέσα από την πολυετή λειτουργία του, έχει καθιερωθεί ως βασικό και αναπόσπαστο κομμάτι της τοπικής κοινωνίας. Σε αυτό το πλαίσιο θεωρώ καθήκον μου να εργάζομαι συνεχώς στοχεύοντας στην εφαρμογή σύγχρονων εκπαιδευτικών και παιδαγωγικών μεθόδων ώστε το σχολείο μας να συνεχίσει να αποτελεί σημαντικό πυλώνα μόρφωσης και διαπαιδαγώγησης των μαθητών του.

Σε αυτή την πορεία θα έχω συνεργάτες και συνοδοιπόρους μου το άξιο εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας. Όλοι μαζί αποτελούμε μια ομάδα, ίσοι μεταξύ ίσων, με κοινούς στόχους και κοινό όραμα για ένα καλύτερο σχολείο.

Το όραμά μας είναι ένα σχολείο δημοκρατικό, ανθρωποκεντρικό, ανοιχτό στην κοινωνία που σκοπό του θα έχει να προετοιμάσει άρτια τους αυριανούς Πολίτες.

Εύχομαι να φανώ αντάξιος των προσδοκιών σας.

Με εκτίμηση,

Παναγιώτης Κρητικός