Συχνές Ερωτήσεις

Το ωράριο λειτουργίας του σχολείου είναι από τις 08:15 έως τις 14:10

Επιπλέον χρήσιμες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ

Για το Μειωμένο Διδακτικό Ωράριο Λειτουργίας - που εφαρμόζεται - όταν υφίσταται (έκτακτος) λειτουργικός και/ή επιμορφωτικός λόγος κλικ ΕΔΩ

Όριο απουσιών για επαρκή φοίτηση = 114 απουσίες

Οι απουσίες ΔΕΝ διακρίνονται σε δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες

Αναλυτικές πληροφορίες για ζητήματα Φοίτησης θα βρείτε ΕΔΩ

Το διδακτικό έτος στο Γυμνάσιο χωρίζεται σε δύο (02) διδακτικές περιόδους, τα τετράμηνα,

• Α΄ τετράμηνο από 11 Σεπτεμβρίου - έως 20 Ιανουαρίου,
  • Β΄ τετράμηνο από 21 Ιανουαρίου - έως 31 Μαΐου)

Ακολουθεί η εξεταστική περίοδος του Ιουνίου.

Τα μαθήματα που διδάσκονται στο Γυμνάσιο χωρίζονται σε τρεις ομάδες. Δείτε τα αναλυτικά ΕΔΩ

Το ισχύον πλαίσιο της Αξιολόγησης θα το βρείτε ΕΔΩ

Μετάβαση από το Δημοτικό

στο Γυμνάσιο

Ρωτάτε - Απαντάμε

Αυτό που ωφελεί το παιδί είναι να αξιοποιεί τις δυνατότητές του ως άτομο, όχι απαραιτήτως να είναι το πρώτο ή να ταυτίζεται απόλυτα με τις προσδοκίες των ενηλίκων.

Ενθαρρύνετε το παιδί να έχει το θάρρος να μιλήσει με εσάς και τους καθηγητές για ενδεχόμενη πίεση, που μπορεί να μην έχει γίνει αντιληπτή.

Κάθε τμήμα έχει τον δικό του υπεύθυνο καθηγητή/-τρια. Αυτός είναι ο πρώτος που θα απευθυνθεί το παιδί για το πρόβλημα που το απασχολεί. Επίσης μπορεί να απευθύνεται στον Σύμβουλο Σχολικής Ζωής του σχολείου και βέβαια στην Δ/νση του Σχολείου.

Εάν έχουν γίνει οι προαπαιτούμενες ενέργειες (έγγραφη συγκατάθεση - υπεύθυνη δήλωση γονέα/κηδεμόνα) προβλέπεται και η επικοινωνία με την Ψυχολόγο που επισκέπτεται το σχολείο μας κάθε Τετάρτη.