Καλωσήλθατε στη νέα ιστοσελίδα

του 3ου Γυμνασίου Κορυδαλλού!

"Πιάνω την άνοιξη με προσοχή και την ανοίγω:
Με χτυπάει μια ζέστη αραχνοΰφαντη
ένα μπλε που μυρίζει ανάσα πεταλούδας ..."

Οδ. Ελύτης, Η Πρωτομαγιά

Παράθυρο

στον κόσμο μας

Ωρολόγιο

Πρόγραμμα με ισχύ

από 13/5

Συχνές

Ερωτήσεις

Τα τελευταία μας νέα!

Συνεχίζω να ...'Μαζεύω καπάκια Χαρίζω χαμόγελα'

Ενημερώνουμε γονείς και κηδεμόνες ότι στο σχολείο συνεχίζουμε για 2η χρονιά την υλοποίηση της δράσης "Μαζεύω καπάκια, χαρίζω χαμόγελα!", καθώς και τη συλλογή συσκευασιών, με στόχο την  Ανταποδοτική Ανακύκλωση.

Δεν πετάμε πλαστικά καπάκια και συσκευασίες πλαστικές και μεταλλικές(από νερό, αναψυκτικό, χυμό, γάλα, μπύρα).

Τα  μαζεύουμε (τα καπάκια και τις συσκευασίες καθαρισμένες, σε διαφορετικές σακούλες) και τα στέλνουμε με τα παιδιά στο σχολείο όπου και βάζουν τις σακούλες στην κούτα της ανακύκλωσης.

«Η γιαγιά έλεγε ότι όταν βρίσκεις κάτι που αξίζει, το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να το μοιράζεσαι με τους άλλους.

Έτσι, το καλό εξαπλώνεται και δεν ξέρεις πού μπορεί να φτάσει. Και αυτό είναι σωστό»

Φόρεστ Κάρτερ, "Η εκπαίδευση του μικρού δέντρου"